Obsah štúdie · kapitola 2

Rozvoj futbalu · Kapitola 2

Stav slovenskej ligy: diváci, cena hráčov, kalendár

Poloprázdne tribúny mimo najväčších klubov, málo veľkých predajov hráčov a zimné kolá na zamrznutých ihriskách. A dôkaz z EURO U21, že o kvalitný futbal je na Slovensku záujem.

V skratke

  • Mimo piatich najväčších klubov chodí na ligové zápasy v priemere okolo 1 300 divákov. Česká liga má dlhodobo dvoj- až dva a pol násobok slovenskej návštevnosti.
  • Slovenské kluby predávajú hráčov za veľké sumy zriedka: v sezóne 2025/26 predali do zahraničia za 1 milión eur a viac deviatich hráčov, české kluby 25.
  • Liga sa hrá aj v decembri a vo februári na zamrznutých ihriskách. Na EURO U21 2025 pritom chodilo v priemere okolo 8 100 divákov na zápas, o kvalitný futbal je teda na Slovensku záujem.
Slovenská a česká liga v sezóne 2025/26 Diváci a predaje hráčov

Slovensko Niké liga

  1. 3 026divákov na zápas v priemere
  2. 9hráčov predaných do zahraničia za 1 mil. € a viac
  3. 4 – 7,5 mil. €hodnota stredného klubu, napríklad Trenčína či Ružomberka
  4. 109,3 mil. €hodnota ligy, v regióne po Slovinsku najnižšia

Česko najvyššia súťaž

  1. 6 151divákov na zápas v priemere
  2. 25hráčov predaných do zahraničia za 1 mil. € a viac
  3. okolo 10 mil. €hodnota stredného klubu, napríklad Teplíc
  4. 448,6 mil. €hodnota ligy
divákov na ligovom zápase mimo piatich najväčších slovenských klubov
1 300
divákov na zápas na EURO U21 2025 na Slovensku
8 100
predaných vstupeniek na EURO U21 2025
254 000

Zdroje: european-football-statistics.co.uk, Transfermarkt k 17. 10. 2026.

Podrobná štúdia

Analýza stavu

Formát a návštevnosť

Súčasný model najvyššej súťaže s rozdelením tabuľky na dve polovice (nadstavbová časť) je neprehľadný, narúša športovú férovosť, unavuje diváka a znižuje športovú hodnotu súťaže. S výnimkou štyroch až piatich klubov (Slovan, Trnava, DAC, Košice, v sezóne 2025/26 aj Prešov) je návštevnosť slovenskej ligy na úrovni poloprofesionálnych súťaží v západnej Európe. Mimo týchto piatich klubov chodilo v sezóne 2025/26 v priemere okolo 1 300 divákov na zápas, na niektoré štadióny menej ako 900. Domáca liga v súčasnej podobe nedokáže priniesť stabilné príjmy zo zápasového dňa, teda zo vstupného, permanentiek, občerstvenia a predaja suvenírov.

Cena hráčov

Slovenské kluby predávajú hráčov do zahraničia za menej peňazí a menej často ako kluby v okolitých ligách. Väčšina prestupov sa pohybuje pod hranicou 1 milióna eur. Výnimky existujú: Suleman Sani prestúpil z Trenčína do RB Lipsko za 5,0 mil. €, Tomáš Bobček z Ružomberka do Lechie Gdańsk za 3,13 mil. €, Tobiáš Pališčák zo Žiliny do Plzne za 3,0 mil. €. Najvyššie sumy priniesli predaje z DAC (Nikola Krstović do Lecce za 8,15 mil. €) a zo Slovana (David Strelec do Middlesbrough za 7,5 mil. €).

Rozdiel oproti okolitým ligám je preto najmä v počte a pravidelnosti takých predajov. V sezóne 2024/25 predali slovenské kluby do zahraničia za 1 milión eur a viac dvoch hráčov, v sezóne 2025/26 deviatich. České kluby ich v tých istých sezónach predali 17 a 25, rakúske 22 a 18, poľské 15 a 18. Rozdiel je vidieť aj na hodnote kádrov: stredné kluby Niké ligy (Trenčín, Trnava, Košice, Ružomberok, Podbrezová, Michalovce) majú na Transfermarkte hodnotu 4 až 7,5 mil. €, stredné kluby v Česku, Rakúsku a Poľsku (napríklad Teplice, Altach či Piast Gliwice) okolo 10 mil. €.

Jedným z dôvodov je podľa štúdie to, že zahraniční skauti menej dôverujú výkonom z našej ligy. Zápasy majú nižšiu intenzitu, slabšiu divácku kulisu a hráči v nich menej často hrajú pod tlakom. Naša liga zatiaľ nedáva hráčom dostatočne silné odporúčanie pre zahraničný trh.

Kalendár

Slovenský futbalový kalendár doteraz určovali dva faktory: televízne požiadavky a preberanie zimného kalendára UEFA. Súťaž sa hrá do polovice decembra a znova sa začína vo februári (v sezóne 2025/26 sa posledné jesenné kolo hralo 13. až 14. 12. 2025, prvé jarné 7. až 8. 2. 2026). Zápasy v zimných podmienkach na zamrznutých a poškodených ihriskách pred poloprázdnymi tribúnami zaťažujú hráčov, ničia trávniky a odrádzajú divákov. Výsledkom je pomalší futbal bez diváckej kulisy, ktorý znižuje obchodnú hodnotu ligy. Podrobne sa kalendáru venuje kapitola 5.

Priemerná návštevnosť na zápas: slovenská a česká liga (divákov)
Čísla v tabuľke
PoložkaSlovenskoČesko
2015/162 413 divákov5 080 divákov
2016/171 973 divákov4 887 divákov
2017/182 324 divákov5 546 divákov
2018/192 400 divákov5 539 divákov
2019/202 504 divákov5 669 divákov
2022/232 333 divákov5 528 divákov
2023/242 611 divákov6 456 divákov
2024/252 512 divákov6 177 divákov
2025/263 026 divákov6 151 divákov

Česká liga má dlhodobo dvoj- až dva a pol násobok slovenskej návštevnosti. Práve tento rozdiel má reforma prepojením trhov zmenšiť. Sezóna 2025/26 bola na Slovensku najnavštevovanejšia za 18 rokov, zatiaľ čo česká liga mierne klesla. Sezóny 2020/21 a 2021/22 chýbajú, hrali sa s obmedzeniami pre pandémiu.

Zdroj: european-football-statistics.co.uk.

Slovensko a okolité ligy

Priemerná návštevnosť a hodnota najvyšších líg v regióne

Liga2015/162019/202025/26Zmena za 10 rokovHodnota ligy (Transfermarkt)
Poľsko 9 103 8 879 13 593 +49 % 406,1 mil. €
Rakúsko 6 274 6 322 8 818 +41 % 408,8 mil. €
Česko 5 080 5 669 6 151 +21 % 448,6 mil. €
Chorvátsko 2 453 3 526 5 338 +118 % 222,8 mil. €
Maďarsko 2 628 3 310 4 280 +63 % 143,1 mil. €
Slovensko 2 413 2 504 3 026 +25 % 109,3 mil. €
Srbsko 2 556 2 033 2 030 (2024/25) –21 % 290,7 mil. €
Slovinsko 1 569 1 420 1 325 –16 % 73,6 mil. €

Slovenská liga je v regióne po Slovinsku najmenej hodnotná a s návštevnosťou patrí k spodku. Chorvátsko a Maďarsko, ktoré pred desiatimi rokmi začínali na podobnej úrovni ako Slovensko, dnes majú o 40 až 75 % viac divákov. Rast teda nie je výsadou veľkých krajín.

Zdroje: návštevnosť european-football-statistics.co.uk (Srbsko za 2025/26 ešte nemá údaj), hodnota líg Transfermarkt k 17. 10. 2026.

Dôkaz z EURO U21: o futbal je záujem

Usporiadanie veľkých mládežníckych šampionátov na našom území, Majstrovstiev Európy U19 v roku 2022 a najmä finálového turnaja UEFA EURO U21 v roku 2025, vyvrátilo predstavu, že slovenský divák nemá záujem o futbal. Tieto podujatia priniesli dva dôležité dôkazy:

  • Vysoká návštevnosť: Na EURO U21 2025 sa predalo rekordných 254 000 vstupeniek. Organizátori pôvodne rátali s približne 80 % obsadenosťou, UEFA po turnaji hovorila o prekonaných rekordoch. Na 31 zápasov v Bratislave, Trnave, Dunajskej Strede, Žiline, Košiciach, Nitre, Prešove a Dubnici prišlo spolu približne 250 500 divákov, v priemere okolo 8 100 na zápas, čo je vyše dva a pol násobok priemeru Niké ligy. Fanúšikovia sú teda ochotní prísť a zaplatiť aj za mládežnícky futbal, ak má podujatie vysokú športovú úroveň a dobrý marketing. Pri ME U19 2022 bol záujem menší (približne 2 400 divákov na zápas), takže hlavným dôkazom zostáva EURO U21. Moderné slovenské štadióny dokážu vytvoriť kulisu na európskej úrovni.
  • Zahraničný precedens (chorvátsky model): Chorvátska HNL hrá od sezóny 2013/14 presne vo formáte, ktorý štúdia navrhuje ako Variant B: 10 klubov, štyri kolá, 36 zápasov. V sezóne 2015/16 mala návštevnosť na úrovni vtedajšieho Slovenska (2 453 divákov na zápas, Slovensko 2 413), v sezóne 2025/26 už 5 338, viac ako dvojnásobok. Samotný úspech reprezentácie pritom ligu okamžite nezdvihol: po striebre z MS 2018 návštevnosť v nasledujúcej sezóne dokonca klesla z 2 948 na 2 659. Rast prišiel postupne a stál na veľkých tradičných kluboch a moderných štadiónoch. Hajduk Split vzrástol z 9 266 na 19 784 divákov, Dinamo Záhreb z 3 799 na 11 190 (2015/16 → 2025/26). Osijek mal v sezóne 2015/16 priemer 1 520 divákov, v prvej celej sezóne v novej Opus Arene (2023/24) 7 418 a v sezóne 2025/26 4 815. Chorvátsko tak ukazuje, že aj malá liga s desiatimi klubmi dokáže divácky rásť, ak ju ťahajú najväčšie značky a ak má modernú infraštruktúru. Príklad Osijeku zároveň ukazuje, že po prvej sezóne v novom štadióne časť záujmu opadne. Záujem z veľkého turnaja treba do ligy cielene preniesť, sám od seba sa neprenesie.

Na Slovensku sa tento záujem zatiaľ do ligy dlhodobo nepreniesol. Riadiace orgány nedokázali využiť plné hľadiská z mládežníckych turnajov pre bežnú ligovú sezónu a po skončení podujatí sa záujem nepodarilo udržať. Štadióny a záujem o kvalitný futbal teda máme, no domáca liga v súčasnom nastavení tento ekonomický a spoločenský potenciál nevyužíva.