Federálna hokejová liga ? Asi by to šlo

Aktuálnou športovou témou týchto dní je koniec bratislavského Slovana v hokejovej KHL. Pôsobenie v tejto súťaži bolo oživením aj pre mimobratislavského diváka, ale asi je čas začať stavať na niečom, čo má aj dlhodobú perspektívu pre slovenský hokej. Tak či tak sa dá čakať, že umelo nafúknutá bublina menom KHL časom splaskne ako akcie enronu.

Ako teda ďalej Slovan a slovenský hokej ?

Slovan má niekoľko možností ako ďalej, ale z hladiska slovenkého hokejového diváka, by nebolo dobré aby sme riešili iba Slovan.

Varianta č.1 – EBEL liga

Kvalitatívne skôr podpriemerná súťaž, marketingovo je však výrazne nad našou ligou. Z tohto hladiska by sa táto súťaž dokonca mohla rovnať českej, alebo nemeckej lige. Horšie je to však s kvalitou. Ak by toto mala byť alternatíva, tak určite nie v tomto zložení. Ak by sa do súťaže zapojili 3-4 slovenské tímy, rovnaký počet rakúskych a súťaž by sa doplnila napríklad o Medveščak Záhreb, Znojmo, Bolzano, prípadne jeden maďarský a slovinský tím, mohla by o byť veľmi zaujímavá súťaž. To je však len veľmi teoretická úvaha, navyše pre našu ligu by bol odchod 3-4 tímov viacmenej likvidačný. Aj keď je otázne, či máme na to aby sme uživili viac profesionálnych tímov.

Varianta č.2 – návrat do slovenskej extraligy s eventuálnym prepojením na českú extraligu

Treba si uvedomiť jednu zásadnú vec. Česi nás nechcú. Nemajú na to žiadny logický dôvod, snáď okrem nostalgie a spomienok na federálne derby. Česká ELH patrí k najlepším ligám na svete. Je teraz na našej diplomacii, aby českú stranu oslovila s projektom, ktorý až tak výrazne nezasiahne do ich veľmi kvalitnej súťaže. Jednoznačne však treba jednať s pokorou, spasiť potrebuje náš hokej, nie český. Treba si uvedomiť, že aj v tých najlepších rokoch hrali federálnu ligu maximálne štyri slovenské tímy.
Pred časom nás s podobnou žiadosťou oslovili Poliaci. Odmietli sme ich, presne tak ako Česi nás. Ak však teraz niespravíme nič, za pár rokov sa môže stať, že už nebudeme zaujímaví ani pre Poľsko.

Je treba teda nastaviť model, ktorý príliš nezasiahne do dobre fungujúcej českej ELH, len ju trocha oživí. Náš hokej by podobnú projekt naopak mohol postaviť na nohy. Tu je jeden nápad. Vychádzal som z aktuálnych tabuliek

Česká ELH Slovenská extraliga
 Třinec skupina ELITE
 Litvínov  Slovan
 Brno  Košice
 Sparta  Nitra
 Hradec Králové  Banská Bystrica
 Zlín skupina CHALLENGE
 Plzeň  Zvolen
 Pardubice  Poprad
 Mladá Boleslav  Trenčín
 Vítkovice  Martin
 Liberec  Piešťany
 Karlovy Vary  Skalica
 Olomouc  Slovensko 20
 Slavia Praha
 Herný systém  Herný systém – ELITE
 4 kolovo v rámci ČR – 56 zápasov  4 kolovo v rámci SR (ELITE aj CHALLENGE) – 36 zápasov
 2 kolovo s tímami SK ELITE – 8 zápasov  2 kolovo z tímami českej ELH – 28 zápasov
 SPOLU 64 zápasov  2 kolovo s tímom Slovensko 20 – 2 zápasy
 SPOLU 64 zápasov
 PLAY OFF – samostatne v rámci ČR  Herný systém – CHALLENGE
 10 tímov  4 kolovo s tímami SK ELITE – 16 zápasov
 6 kolovo s tímami SK CHALLENGE – 30 zápasov
 4 kolovo s tímom Slovensko 20 – 4 zápasy
 SPOLU 58 zápasov
 Play OFF
 štvrťfinále 3. a 4. tím ELITE + 1. a 2. tím CHALLENGE, potom semifinále
 semifinalisti by hrali ELITE aj v ďalšej sezóne

Ako vidieť, české tímy by hrali navyše len zápasy so Slovanom, Košicami, Nitrou a B.Bystricou. Jedinou nevýhodou je dosť vysoký počet zápasov, ale na tejto úrovni je to asi už zvládnuteľné. Českú ligu by to až tak výrazne neovplyvnilo, pre slovenského diváka by to asi znamenalo nastavenie krutého zrkadla, ale určite zatraktívnenie súťaže a hlavne perspektívu rozvoja nášho hokeja.  Aj tímy v druhej skupine by mali o čo hrať, jednak o play off, ale hlavne o účasť v ELITE aj pre nasledovný ročník. Obe krajiny majú aj rovnakého partnera ligy, takže prepojenie súťaží by nebolo až také nelogické. Navyše by si obe krajiny zachovali svoju národnú identitu, mali by svojho majstra. Finálový zápas o ČS pohár by mohol byť už iba akousi čerešničkou na torte.

Veľmi dobrý článok z dielne denníka Šport :
Záruba je zástanca spoločnej hokejovej súťažezdroj : www.sport.aktuality.sk

 

Varianta č.3 – návrat do slovenskej extraligy

Úplne najhoršia varianta ( ktorá asi nakoniec vyhrá 🙁 ). Prinieslo by to síce krátkodobé oživenie našej extraligy, ale postupne by sa Slovan „prepracoval“ späť na úroveň tejto súťaže a nikam by nás to neposunulo