Druhá liga volá po zmene

2.liga Nové Mesto - Banská Bystrica

Tak naši súdruhovia zo SFZ a Únie ligových klubov opäť raz pochopili akú koninu vymysleli. Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu odporučil delegátom konferencie SFZ schváliť návrh na reorganizácie republikových súťaží v modele jednej dvanásťčlennej I. ligy a jednej šestnásťčlennej celoslovenskej II. ligy. Čo ale neznamená, že to schvália.

Prvá liga je osobitná kapitola ktorej sa treba venovať, česko-slovenská liga je len vízia, ale dnes sa chcem venovať predovšetkým druhej lige a nižším súťažiam. Tieto treba jednoznačne zatraktívniť. Článok na tému súčasná druhá liga nemá zmysel, to už pochopiliaj samotní hráči a tréneri. Či to pochopili aj na SFZ uvidíme po konferencii.

Spravme poriadok v názvoch

Je síce fajn, keď viete,že váš klub hrá napríklad šiesty výkonnostný level, ale úprimne. Je to pre vás atraktívne ? Je to atraktívne pre sponzorov ? Kedysi fungovali napríklad majstrovstvá kraja. A na tieto zápasy sa schádzali aj fanúšikovia z okolitých obcí. Spomínam si na časy, keď v Novom Meste nad Váhom chodilo na majstrovstvá kraja a neskôr na II.SNL v priemere 2500 divákov. Pamätníci mi dajú za pravdu. Možno sa to zdá ako detail, ale pôjdete dnes do susedného mesta na piatu ligu ?

Takže skúsime inak. Liga je  niečo čo budeme brať ako celoplošné (Slovenská liga, krajská liga). Potom je tu ešte pojem divízia.. to je celok, delený na menšie časti. Poznáte to napríklad z NHL.

Ak si teraz ťukáte na čelo, či má toto zatraktívniť futbalové súťaže, tak nie. To len na vysvetlenie toho čo môžete čítať nižšie.

Zabudnite na pokojný stred tabuľky

Za viac ako 20 rokov samostatnej ligy sme vyskúšali toľko herných systémov, že sa nemôžeme vyhovárať na tradíciu a musíme skúsiť niečo iné. Ale skúsme konečne niečo, čo je atraktívne a funguje aj vo svete. Systém ktorý zabezpečí, že každý bude mať o čo hrať.  Takže poďme na to.

1.LIGA  10-12 mužstiev | 2 priamo vypadávajúci

2.LIGA  16 mužstiev  |  1 postup, 2-5 baráž o jedno postupové miesto, 4 vypadávajúci

1.DIVÍZIA  2 x 16 mužstiev   |  1 postup, 2-5 baráž o jedno postupové miesto, 4 vypadávajúci

2.DIVÍZIA  4 x 16 mužstiev   |  1 postup, 2-5 baráž o jedno postupové miesto, 4 vypadávajúci

Obe divízie by boli rozdelená tak, aby boli zoptimalizované vzdialenosti medzi mestami. S prihliadnutím na regionálne derby. Zdá sa Vám normálne, že Banská Bystrica dnes hrá v západnej a Zvolen vo východnej skupine druhej ligy?

Ďalej by malo nasledovať 8 krajských súťaží…aj keď za toľko rokov, čo tu máme územnosprávne členenie na 8 krajov sa futbal akosi nestihol prispôsobiť. Takže nižšie písané je čistá fikcia.

1. KRAJSKÁ LIGA  8 x 16 mužstiev   |  1 postup, 2-5 baráž o jedno postupové miesto, 4 vypadávajúci

2. KRAJSKÁ LIGA  8 x 16 mužstiev   |  1 postup, 2-5 baráž o jedno postupové miesto, 4 vypadávajúci

1. KRAJSKÁ DIVÍZIA  16 x 16 mužstiev   |  1 postup, 2-5 baráž o jedno postupové miesto, 4 vypadávajúci

…….

2.liga Nové Mesto - Banská Bystrica

Zdroj : Marian

Na fotke môžete vidieť, koľko prišlo ľudí na zápas druhej ligy Nové Mesto – Banská Bystrica v závere tejto sezóny

Nie je úplne podstatné ako sa bude ktorá liga volať a kto ju bude riadiť. Dôležité je, aby všetky súťaže od druhej ligy boli zaujímavé pre diváka. Zo 16 tabuľkových miest by viac ako polovica znamenala boj o postup, alebo zostup. Myslíte, že v takejto súťaži by bol priestor na korupciu ?

Treba si uvedomiť to najpodstatnejšie. Treba chodiť na futbal, bez ohľadu na to kde sa hrá. Dnes zostup často znamená odchod sponzorov, hráčov, fanúšikov. Ak však váš tým zostúpi do súťaže, ktorá bude dostatočne atraktívna a poskytne reálnu nádej na boj o návrat späť do vyššej súťaže, nemusí byť zostup až taká tragédia.

zdroj obrázkov :

  • 2.liga Nové Mesto – Banská Bystrica: Marian