Česko-Slovenská liga ? Takto by mohla fungovať

Česko-Slovenská liga ? Takto by mohla fungovať

Prichádza jar, vtáčiky vyletujú z hniezd, príroda sa prebúdza a naše futbalové panstvo opäť raz otvára tému o spoločnej futbalovej lige s našimi západnými susedmi. Odmyslime si pár bezvýznamných skutočností ako sú chýbajúca infraštruktúra, ruiny namiesto štadiónov, absolútna absencia marketingu a hlavne…prečo by to tí Česi vlastne robili. Skúsim sa chvíľku tváriť ako špičkový funkcionár SFZ a budem ignorovať uvedený stav. Keďže som so situáciou oboznámený, je už vlastne z polovice vyriešená.

Ideálny herný systém neexistuje…ale

Keďže sme všetky problémy na našej strane mávnutím čarovného prútika odstránili, poďme sa zamyslieť nad systémom. Tam je tiež niekoľko úskalí, hlavne legislatívnych a to aj zo strany UEFA.

 • systém kvalifikácie do súťaží riadených UEFA
 • zachovanie národnej identity – neviem či by bolo celkom v poriadku ak by napríklad niektorý z SK týmov skončil povedzme šiesty a oslavoval titul majstra SR
 • systém vypadávania a postupu
Ide o to čo od spoločnej ligy očakáva divák, ale z môjho pohľadu ide o zatraktívnenie súťaže, návrat tradičných zápasov ako napríklad Slovan-Sparta…zámerne nebudem menovať viac, nechcem vyvolať diskusiu na tému, že som na niekoho zabudol.
Tieto atribúty by mohol napĺnať nasledovný herný systém.
 • Česká liga by zredukovala počet účastníkov na 12 (aj tak sú tam hlasy ktoré volajú po zredukovaní účastníkov, problém je práve ideálny herný systém)
 • Slovenská liga by zredukovala počet účastníkov na 10
 • Vzájomné zápasy v rámci národnej ligy by sa odohrali tradičným systémom každý s každým doma-vonku (CZ – 22 kôl, SK – 18 kôl)
 • Zápasy medzi CZ a SK by sa hrali jednokolovo, tak aby sa výhoda domáceho prostredia striedala po jednotlivých sezónach (napr. Žilina by hrala so Slaviou doma a v nasledovnej sezóne by sa hralo zase na Slavii)
 • Všetky odohraté zápasy by sa samozrejme normálne započítavali do tabuľky, to znamená že CZ by mali celkove odohratých 32 kôl a SK 30 kôl. To je celkom optimálny počet.
 • Systém vypadávania a postupov do EU pohárov by si každá strana riešila sama…na SK by som doporučoval jednoznačne 2 priamo zostupujúce mužstvá
 • Víťazi jednotlivých líg by odohrali zápas o víťaza súťaže, ale to už by bola len akási nadstavba, pri dobrej diplomacii by možno UEFA mohla tohto víťaza uprednostniť pri nasadzovaní do Ligy majstrov.
 • Každý tým by na zápas cestoval aj s juniorským mužstvom a zápasy junioriek by sa hrali pred hlavným zápasom
Zníženie počtu odohratých zápasov na SK strane by sa mohlo využiť na to aby sa vrátila vážnosť napr. národnému poháru. Termíny zápasov strede týždňa so začiatkom o 14:30 hod sú dehonestáciou súťaže zo strany samotného zväzu.
Ako som napísal, žiadny systém nie je ideálny, ale toto by mohlo byť priechodné ako pre UEFA, tak aj pre ČMFS a SFZ. A hlavne by to bol systém atraktívny pre diváka na obidvoch stranách rieky Moravy. Aj keď pre Českú stranu by to bolo v súčasnom stave skôr spestrenie súťaže ako zvýšenie kvality.