Česko-slovenská liga – rozlosovanie

alexander vencel

Po čase sa opäť vraciam k vízíi spoločnej ligy. V predchádzajúcom článku som načrtol systém, teraz sa skúsim venovať uvedeniu systému do praxe. Využijem skutočnosť, že v týchto dňoch sa skončila česká aj slovenská futbalová liga a konečné poradie som využil na pridelenie čísel pre rozlosovanie.

Vylosovanie česko-slovenskej ligy

Začnem trochu od konca a ak Vás to nezaujme, ďalej ani nečítajte. Predstavte si, že ste fanúšik nášho staronového majstra AS Trenčín , čo by ste povedali na takýto itinerár ďalšej sezóny ?

AS TRENČÍN : FK Teplice (v), FK Senica (d), Sparta Praha (v), Slovan Bratislava (d), Spartak Myjava (v), Slovan Liberec (d) …

Do českej ligy chceli svojho času vstúpiť aj MŠK Žilina, takže nech sa páči, tu je štart do sezóny :

MŠK ŽILINA : FC Slovácko (v), MFK Ružomberok (d), Bohemians 1905 (d), DAC Dunajská Streda (v), Podbrezová (d), Dukla Praha (v) …

 

logo-adobe-pdfAk Vás zaujíma celé vylosovanie a Váš obľúbený tým, možete si ho stiahnuť tu.

Herný systém česko-slovenskej ligy

Herný systém som podrobne rozpísal už v tomto článku, takže len veľmi stručne.

 • Česká liga 12 mužstiev – každý s každým dvojkolovo + jednokolovo so slovenskými mužstvami  – celkovo 32 zápasov
 • Slovenská liga 10 mužstiev – každý s každým dvojkolovo + jednokolovo s českými mužstvami – celkovo 30 zápasov
 • Federálne zápasy by sa hrali tak, že jednotlivé tímy by mali zafixované čísla…bez ohľadu na umiestnenie v tabuľke v ďalšej sezóne… vypadávajúci tím by svoje číslo prenechal nováčikovi súťaže. To by zabezpečilo, že výhoda domáceho prostredia by sa každú sezónu menila. Takže najväčšie federálne derby by sa v jednej sezóne hralo na Sparte a v ďalšej na Slovane (interi :-)) Samozrejme za predpokladu, že ani jeden z nich nevypadne.
 • Body do tabuliek by sa započítavali plnohodnotne, zo všetkých zápasov.

Čo by česko-slovenská liga priniesla ?

 • V prvom rade atraktivitu a kvalitu. V prvých sezónach hlavne pre slovenského diváka. Atraktivita súťaže, by však určite spôsobila, že do najvyššej súťaže by sa vrátili tradičné futbalové mestá ako Nitra, Prešov či Košice.
 • Obrovský reklamný a marketingový priestor – pre obe krajiny. To sa samozrejme prináša väčší balík peňazí.
 • Návštevnosť na štadiónoch by stúpla na oboch stranách rieky Moravy
 • V súčasnosti sa do európskych pohárov kvalifikuje 5 českých a 4 slovenské tímy. To je spolu 9 miest do európskych pohárov. Toľko nemá ani Španielsko. Ak by sa spoločná liga riešila formou jednej ligovej tabuľky, neprišli by sme len o národnú identitu, ale hlavne o miestenky v európskych pohároch.
 • Pri tomto systéme má každá krajina svojho majstra aj vypadávajúcich.
 • Ak si tu stiahnete kompletný rozpis zápasov, zistíte, že prakticky každé kolo prinesie niekoľko šlágrov, na ktoré sa určite tešíte už teraz.

 

Treba však vidieť aj nevýhody ale hlavne problémy 

 • Čiastočná neregulárnosť súťaže – je rozdiel hrať so špičkovými českými mužstvami doma, alebo vonku. Na druhej strane, súčasný trojkolový systém je na tom ešte horšie. Hlavne v prípade, keď by mali o titule, pohároch, alebo vypadnutí rozhodovať vzájomné zápasy.
 • Infraštruktúra na slovenskej strane. Tu však treba povedať, že sa za posledné roky spravilo kopec práce a vypadá to tak, že nás v tomto smere lepšie časy ešte len čakajú.
 • Česká liga by sa musela zredukovať na 12 účastníkov (tu vidím najväčší problém), eventuálne by sa ešte dal realizovať model so 14 účastníkmi. To by však znamenalo navýšenie počtu zápasov na 36 na českej strane a 32 na slovenskej. Celkovo by bolo potrebné v kalendári vyčleniť až 38 hracích termínov.
 • Alternatívou by bol aj pomer CZ-SK na 14:8. To by znamenalo CZ 34 kôl a SK 28. Pravdepodobne by však tento pomer reálnejšie ukazoval stav futbalu v Českej republike a na Slovensku a asi by bol pre českú stranu aj prijateľnejší.

 

Na záver len pár slov. Ak nevyužijeme teraz nostalgické spomienky pamätníkov na federálnu ligu, tak česko-slovenská liga môže byť definitívne pochovaný projekt. Hlavne pre mladých treba oživiť spomienku na zápasy Slovan-Sparta, či Ostrava-Trnava. Ak niečo nespravíme, tak o pár rokov bude 1137 divákov na ligovom zápase návštevou kola.

zdroj obrázkov :

 • alexander vencel: youtube.com

One thought on “Česko-slovenská liga – rozlosovanie

 1. […] liga je osobitná kapitola ktorej sa treba venovať, česko-slovenská liga je len vízia, ale dnes sa chcem venovať predovšetkým druhej lige a nižším súťažiam. Tieto […]

Comments are closed.